Štyri ročné obdobia – Rod Orostachys – Jeseň

Pre rod Orostachys je jeseň ročným obdobím, ktoré je pre mnohé rastliny jarou. V priebehu jesenných mesiacov v našich podmienkach kvitnú. Ich kvetenstvo, aspoň mne, trocha vzdialene pripomína rod Eremurus, ale v miniatúrnej podobe. Pri niektorých, pokiaľ sú to len kvetné puky, sú naskladané na sebe ako strechy malých pagod. Ázijský pôvod v sebe nezaprú 😊. Drobné kvietky sú na vretenovom súkvetí. Kvitnutie jednotlivých kvetov začína na spodnej časti súkvetia a postupuje smerom nahor. Farba kvietkov je biela, alebo bielo-svetlozelená a sú malé. Veľkosť je však vyvážená ich množstvom a tým, že sú na husto pri sebe.

Orostachys sp.Jilin province, China, detailný pohľad na kvety

Rôzne druhy majú rôzne dlhé súkvetia. U rastlín tohto rodu ktoré pestujem, mal v mojich podmienkach najdlhšie súkvetie Orostachys sp. Jilin province, China. Ak však berieme do úvahy pomer stonky  a listov.

Orostachys sp.Jilin province, China, kvitnúca rastlina

 Tá istá rastlina, o mesiac neskôr, už odkvitnutá

Dĺžka doby kvitnutia trvala približne jeden mesiac. Vďaka neskorému kvitnutiu, ich kvety navštevovali rôzne druhy opeľovačov. Včielky a rôzne muchy si našli v ich kvetoch posledné možnosti zberu obživy a obe zúčastnené strany si to určite užívali.

Pre niektoré rastliny z tohto rodu je kvitnutie zároveň aj ich labuťou pieseňou. Stonky so súkvetím uhynú ako to je aj u ďalších predstaviteľov Crassulaceae. Ak rastlina nevytvorí odnože, ktoré nezakvitnú, uhynie. Odnože, ktoré nevytvorili súkvetie prezimujú.

Ešte kvitnúce Orostachys boehmeri, 3.11.2023, pripravujúce sa na zimné obdobie

Tieto odnože zredukujú množstvo listov a zachovajú si iba stredovú časť so zárodkami listov. Uschnuté okrajové listy prekryjú strednú časť a môže to vyvolať dojem, že rastlina uhynula. Listy začnú rásť na jar, keď sú podmienky podporujúce rast vyhovujúce. Niektoré druhy vytvárajú odnože ochotne a vo veľkom množstve zväčša O.spinosa a jej forma minúta, O.boehmeri, O.aggregata. Pri O.sp.Jilin, China som narazil na problém, kedy dve z troch rastlín zakvitli na všetkých stonkách. Iba jedna rastlina vytvorila odnože. Dúfam, že aj z tejto sa mi podarí namnožiť si ďalšie klony z odnoží. Ostáva už len čakať na jar, keď sa prebudia a rozbalia svoju skromnú krásu.

 

Orostachys spinosa f.minuta, ex South Korea

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.