Echeveria – Keď sú listy pokryté inovaťou

Echeveria elegans Rose

Tento kedysi v bývalom Československu najrozšírenejší sukulent pochádza z vysokých hôr stredného Mexika, kde ho môžeme nájsť v nadmorských výškach až do 3.000 m nad morom. V košickom záhradníckom podniku ju kedysi mali doslova tony a snáď v tej dobe Košiciach neexistoval jeden verejný kvetinový záhon, kde by Echeveria elegans nebola hromadne vysadená či už ako lemovka popri iných kvetinách alebo samostatne vysadená tvoriac rôzne obrazce s rozmermi vo veľkosti aj niekoľkých metrov štvorcových.

Rastlinku pod súčasným menom pre vedecký svet popísal pán Rose už v roku 1905. Tak, ako sa to stalo aj pri iných rastlinách, aj pri tejto sa niektorí botanici (a iní kombinátori) pokúšali o rôzne rekombinácie, resp. tú istú rastlinku popísali znova pod iným menom, či na základe hraničných znakov popísali jej variety, resp. nové „druhy“. To však nebolo väčšinou odborníkov prijaté. V staršej literatúre ale aj v súčasnosti na internete je teda možné pri obrázku tejto rastlinky, resp. pri jej popise nájsť aj iné mená, ktoré sa však dnes už považujú len za synonymá.

Echeveria elegans je vcelku variabilným druhom. Listová ružica s modrozelenými akoby inovaťou pokrytými listami dorastá do šírky cca 5 – 10cm, snáď o trocha viac. Na pestovateľský substrát je nenáročná, najlepšie sa jej darí od skorej jari až do neskorej jesene vonku pod holou oblohou. Pred príchodom mrazov ju však musíme z vonkajšieho stanoviska premiestniť do priestorov, kde ju budeme zimovať. Zimujeme ju na svetlom mieste pri teplotách do 10 stupňov Celzia – pozor však na teploty pod bodom mrazu – krátkodobo by ich v suchom substráte prežila, z dlhodobého hľadiska by to bol hazard so životom a zdravím tejto nežnej rastlinky.

Tento vysokohorský druh patrí medzi najodolnejšie echverie, žiaľ, v súčasnej dobe je medzi pestovateľmi relatívne slabo zastúpený. Nádej však neumiera, pretože mnohé záhradníctva začali opäť vo väčšom množstve túto „echverku“ množiť a ponúkať na svojich internetových stránkach. Určite si zaslúži väčšie rozšírenie v zbierkach.

Echeveria ´Estrella´

Ďalšou echeveriou v mojej zbierke je kultivar pomenovaný Echeveria ´Estrella´. Ružica dorastá do asi 10cm šírky a následne začína rásť do výšky, pričom pri dobrej starostlivosti jej spodné listy neusýchajú, a tak postupom času tvorí nádherné zelenomodré stĺpiky. Listy sú pokryté jemnou bielou voskovou vrstvou, ktorá rastlinku chráni pred slnečným žiarením. Svojim vzhľadom pripomína kvety lekna, a tak ju v anglicky hovoriacich krajinách môžete nájsť aj pod menom Echeveria Water Lily.

Echeveria ´Apus´

Táto rastlinka je hybridom medzi Echeveria pulidonis a Echeveria elegans. Listy sú zelenomodré s ružovými okrajmi, pokryté jemnou vrstvičkou bieleho vosku. Rastlinka na obrázku je široká približne  13cm a v zbierke ju mám druhú sezónu. Ľahko sa rozmnožuje zakoreňovaním odlomených listov.

Echeveria ´Kirov´

Posledná rastlina v tomto článku patrí medzi hybridy vyšľachtené z tiež hybridnej Echeverie ´Violet Queen´. Ľadovomodré listy má táto hybridná echeveria esteticky usporiadané do prekrásnych špirál. Echeveria ´Kirov´ mi do zbierky pribudla na jar tohto roka. Zatiaľ sa jej u mňa darí, v pohode rastie a kvitne “letnená” voľne pod holou oblohou, vystavená rozmarom nášho počasia.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(2) komentáre

  1. bogo

    Pod Echeveria elegans boli dokonca zaradené aj niektoré cuspidaty, no existuje Echeveria elegans albicoma…zajtra pošlem foto,alebo si pozri v mojom eshope

  2. Vaso

    Bogo, mám dva klony elegansiek – jeden z Čiech (kúpený na nete) a jeden od Milana Matejovského – sú skoro identické, aj keď pri rovnakom pestovaní sa ružica od Milana javí ako viacej “uzavretá” – nafotím a do fóra pridám obrázky oboch pre porovnanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.