Štyri ročné obdobia – rod Delosperma – Jeseň

Na úvod musím korigovať  moju informáciu z leta. V priebehu letného obdobia som rastliny premiestnil, nakoľko trocha trpeli nedostatkom vlahy. Zálievku som nie vždy  správne odhadol, tak rozumnejšie bolo rastliny premiestniť. Zvyšok leta strávili voľne vyložené v záhonoch a poniektoré som aj voľne vysadil.

Sempervivum altum, už zregenerované po útoku slizniakov

Voľne vysadené boli hybridné delospermy od Borisa Bokoteja  spolu s rastlinami z rodu Trichodiadema a Lampranthus. Tento postup sa mi osvedčil a rastlinky  sa cítili  výborne. Odmenili sa bohatým kvetenstvom. Pri voľne vysadených som neriešil substrát ako taký, boli jednoducho zasadené tak ako ostatné záhonové rastliny.

Hybridné rastliny z rodu Delosperma od Borisa Bokoteja a z rodu Trichodiadema

Ostatné boli preložené tak ako sú v kvetináčoch. V oboch prípadoch som mal obavu, či nebudú poškodené slizniakmi, ale sprvu ich výskyt nebol významný. Neskôr, keď takmer zničili rastlinku Sempervivum altum Turril, musel som nasadiť modré „antiperle“, Metarex. Hybridné delospermy som však pri dlhšom období sucha polial. V záhonoch vysadené rastliny to nepotrebovali.

Delosperma macrostigma cv.Jean Perodit

Rastliny v tomto období kvitnú už len sporadicky, nie tak bohato ako od začiatku neskorej jari a v priebehu leta. Koncom jesene už nevytvárajú žiadne kvety. Rastliny, vysadené priamo do záhonov vyberiem a zasadím do kvetináčov, aby takto bolo možné ich ochrániť pre zimnou vlhkosťou. Umiestnim ich do priestoru kde taktiež teploty neklesnú dlhodobo pod bod mrazu.

Delosperma deschampsii, napitá po jesenných dažďoch

Ostatné rastliny, v kvetináčoch, budú premiestnené na stanovište chránené pred dažďom. Tak ako každý rok k stene domu. Táto je orientovaná juhozápadným smerom a vytvára závetrie. Chráni ich pred vetrom a aj pred dlhodobými zrážkami a takto už len vydržať do jari. Rastlinky a aj hybridné rastliny z rodu Delosperma pri dobrej starostlivosti sa odmeňujú bohatým kvitnutím, a oceňujú to aj rôzne väčšie a menšie opeľovače.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.