Niečo z okna I. – Haworthiopsis (Haworthia) attenuata Haw. a jej pestovanie

Haworthiopsis attenuata Haw.

 

Často nadobúdam pocit, že som prehliadal nenáročné, jednoduché a pekné rastliny. Hovoril som si , že raz sa k nim vrátim. Ten čas práve prišiel. V prípade Haworthiopsis attenuata určite už natrvalo. Vďaka jeho variabilite je možné si vybrať a zostaviť peknú menšiu kolekciu.

Haworthiopsis attenuata “britteniae”, Plutos Vale

Tento druh som pestoval ako chlapec, ale postupne ho vytesnili iné záujmy a niekedy „náročnejšie“ a „módnejšie“ druhy. Niektoré rastliny sa dostanú na okraj záujmu práve pre ich nenáročnosť. Rastlinky tohto druhu najčastejšie nájdeme buď v zbierkach začiatočníkov-nadšencov, vďačných a obdivujúcich tieto rastlinky, alebo v zbierkach pestovateľov špecializujúcich sa na tento a jemu príbuzných rodov. Poznáme ju aj ako Haworthia attenuata.

Rastliny druhu Haworthiopsis attenuata sa vyznačujú vysokou prispôsobivosťou. Vďaka tejto vlastnosti sú  vhodné aj ako „okienkové“ rastliny. Zvládnu umiestnenie či už na okne orientovanom na slnečnú stranu, alebo menej slnečné okno. Je potrebné si uvedomiť, že už umiestnením za oknom (aj slnečným) časť spektra slnečného svetla je odfiltrovaná. Pestovať ich v podmienkach ,kde sú po celý čas v tieni bez slnečného svetla nie je vhodné.

Haworthiopsis attenuata “tanba”, Enon

Polievanie prispôsobujeme podmienkam. V období rastu je substrát potrebné po zálievke nechať preschnúť. V takomto stave nechať substrát preschnutý týždeň, dva a zálievku zopakovať. Mimo obdobia rastu, ak sú pestované na okne, zvládnu aj dlhšie obdobie bez polievania. Nie je potrebné sa obávať, zvládnu aj mesiac, dva bez akejkoľvek vody. Ak rastliny začnú vykazovať znaky silného presušenia, možno ich v zimnom období opatrne poliať. Pri zimovaní v chladných podmienkach, nesmú teploty klesnúť pod bod mrazu. Polievanie  musíme taktiež úplne obmedziť.

Haworthiopsis attenuata v.radula, Sandlands, W . Patensie, MBB 6828

Rastliny Haworthiopsis attenuata sú najčastejšie množené vegetatívne. Ochotne a často vytvárajú odnože a v pomerne krátkej dobe vytvoria trsy. Tieto odnože, po preschnutí rany ochotne zakoreňujú. Aj keď preferujem množenie generatívne, výsevom s ponukou lokalitných semien som sa ešte nestretol.

Haworthiopsis attenuata – najbežnejšia forma, s pekným a výrazným “vločkovaním”

Nie je vhodné ich mať umiestnené v blízkosti zdroja kúrenia a tam, kde na rastliny prúdi teplý vzduch počas zimného obdobia. Na takom mieste je potrebné ich častejšie poliať. Nakoľko v tomto období sú krátke dni a málo slnečné, hrozí im „vyťahovanie“ a rast to neprirodzeného tvaru, oslabenie a možno aj ich uhynutie. Napokon, aj parazity ako koreňovky, vlnatky, roztoče takéto podmienky a oslabené rastliny „milujú“.

Klon s ešte výraznejšou kresbou na listoch.

V prírode sa vyskytuje v oblasti Východného Kapska (Eastern Cape), západná hranica výskytu je Hankey smerom na východ po Fish River ¹.

Zdroje:

¹ https://haworthia-gasteria.blogspot.com/2008/09/haworthia-attenuata.html

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.