Václav Kollár

Václav Kollár

Kaktusy spoločne s tzv. inými sukulentmi pestujem už 40 rokov. V priebehu toho času som prešiel cez pestovanie na parapete okna, pestovanie v predokennom sklenníku a na balkóne až na voľnú kultúru pod holou oblohou.

Boris Bokotej

Boris Bokotej

Ked som bol mladší, tak som bol vášnivý akvarista a terarista. Čím som starši , tým som ešte väčsí....poviem po slovensky , blázon,, do pichľavej krásy a rozmanitosti tiel sukulentných rastlín.

Všetko to začalo , ked sa mi rozbilo akvarko a osadil som ho kaktusmi. Ale??? nie je to dobrá voľba, čo som v tej dobe nevedel. Neprúdi tam vzduch a na slnku sa telíčka kaktusov spália. Ale to bolo niekedy dávno, ked som si myslel že všetko viem. To, ale neviem ani teraz, ked som už o kúsok starši.

Od kaktusov som prešiel k sukulentom z Južnej Afriky, k čomu ma ,,dohnal,, neb. Peter Pavelka senior , ktorý chodil k nám do klubu na prednášky a doniesol nejaké čudné rastliny z Namibie a Jar. Začal som ho navštevovať v Přibramy, kde mal Lithopsy a ine mesemb. Stal som sa ako jediný slovenský vtedajší !!! stálym členom spolku SPS, v ktorom som doteraz. Pomáhal som mu s distribúciou semien sukulentov na Slovensku, resp. na Východe SR. Tak som sa dostal k všelijakým čudesným rastlinám a v klube kaktusárov ma začali volať ,,zeleninár,,. Tak som radšej chodil na Moravu a do Čiech, ale tam sme boli zase ,,kapustári,,. Ale boli sme viacerí, Jarda Honc ma naučil robiť krajinky, Peter Pavelka ml. je stále môj dobrý priateľ a poradca. Ale netvrdím že, ostatní chlapci z SPS nie, iba menovať tu ich všetkých by vyšlo na celú stranu...viď Jardo, Honzo, Radko, Tomáš....etc etc. Samozrejme aj na SK je nás už dosť...

Pestujem hlavne rod Adromischus, Crassula, Lithops a iné mesemb, Euphorbie a Echeverie no a všetko tučnolisté čo v mojich podmienkách prežije. V lete inštalujem rastliny po celej záhrade. Chodí tu dosť ľudí, lebo si nevedia predstaviť ako môžu žiť rastliny z Afriky v doline pri Košiciach, kde aj bývam. Predtým som robil výstavy v Košiciach vo Východoslovenskom múzeu , ale rastliny iba trpeli , prevozom a zmenou podmienok. Samozrejme zúčastňujem sa klubových výstav, z ktorých som ani jednu nevynechal. Príjmem každého milovníka kaktusov / aj tých ešte zopár mám v skleníku na skalke / a sukulentov , ktorý to má chuť vidieť a dohodne sa vopred telefonicky...Dokonca predávam svoje prebytky...

[envira-gallery id="1235"]

Štefan Hreško

Štefan Hreško

Som kaktusár z "ďalekého východu" zo Sniny a kaktusy pestujem už okolo 40 rokov. Mnohí kaktusári sa špecializujú na nejaký konkrétny druh a ja sa špecializujem na všetko. Istý priateľ kaktusár z Moravy sa o mojej zbierke vyjadril, že je to všeho chuť. Aby toho nebolo málo, tak úspešne posledné roky rozširujem aj zbierku sukulentov. Toto všetko pestujem v dvoch celoročných skleníkoch, na celkovej ploche cca 80m2 a je ich tam okolo 8 tisíc - podpichovači vravia, že mi šibe. Samozrejme, pikírované semenáčiky z každoročných výsevov v stovkách, až tisícoch do toho nerátam. Návštevy treba dojednať telefonicky - 0905962886

Milan Matejovský

Milan Matejovský

Ku kaktusom som sa dostal ako pubertiak, keď som u mojej tety uvidel echinopsis so 14 kvetmi. V priebehu týždňa som mal parenisko a prvý kaktus. V Rožňave bol pán Urban, mal skleník s kaktusmi a bolo! Po príchode do Košíc v roku 1978 som býval na Boženy Nemcovej na krok od botanickej a podo mňou býval kaktusár. A opäť bolo! Z balkonového kaktusára som sa rozšíril a v požičanej záhrade postavil zastrešný stôl. Už niekoľko rokov sa venujem kristátam, ktoré ma upútali svojimi netradičnými tvarmi. Momentálne staviam lexanový skleník na chalupe, kde som postavil skalku s mrazuvzdornými kaktusmi. Prvé moje členstvo bolo v pražskom klube vďaka spartakiáde. Členom košického klubu som asi 40 rokov.

František Krescanko

František Krescanko

Pestovaniu KaS sa venujem od detstva viac ako 40 rokov. Začalo sa to ako asi u mnohých odnožou E. eyriesii. Ako tínedžer som išiel do toho z ostra - výsevom semien. Skúsenosti som nemal žiadne len niečo naštudované z literatúry dostupnej v knižnici. Ku podivu niektoré druhy mám doteraz. Nešpecializujem sa na nič konkrétne. V mojej neveľkej zbierke mám to čo sa mi páči a čo v mojich podmienkach prosperuje.