Echeveria – Kučeravé listy II

V pokračovaní Kučeravých listov vám predstavím ďalšie štyri kučeravé echeverky, ktoré sa nadobro usalašili v mojej zbierke.

Echeveria ´Truffles´

Túto rastlinu môžete v literatúre, na internete, v zbierkach a tiež aj v rôznych ponukových katalógoch predajcov nájsť aj pod názvom Echeveria shaviana ´Truffles´.

Pôvod rastliny je odvodený od botanického druhu E. shaviana a podľa všetkého sa jedná o selekciu jedincov s pevnejšími a v ružici hustejšie usporiadanými listami s nádhernou zeleno-modrou až modrou farbou a pokrytými jemnou vrstvou bieleho vosku. Ružice dorastajú do šírky asi 15cm a v staršom veku začínajú pri báze tvoriť dcérske ružice.

Echeveria ´Truffles´ v rámci kultivarov okruhu E. shaviana pôsobí výrazne „tvrdým“ až „drsným“ dojmom, čo spôsobujú jej výrazné, pevné a na okrajoch silne zvlnené listy a ich nádherné modrasté zafarbenie. Tvrdo pestované rastliny pôsobia skôr ako výsledok zručnej práce majstra kamenára či majstra sochára, než ako živý, vyvíjajúci sa organizmus.

V mojich podmienkach E. ´Truffles´ kvitne skoro na jar, niekedy si to zopakuje aj koncom leta, resp. začiatkom jesene. Kvety sú z vonkajšej strany ružové až ružovo-fialové, z vnútra sú oranžovo-žlté.

Vyžaduje plné slnko. V prípade umiestnenia v polotieni neočakávajte, že ružice budú také kompaktné a listy tak vyfarbené, ako na rastlinách tvrdo pestovaných.

Rastlinka sa ľahko rozmnožuje odlomenými lístkami, kvetnými listeňmi či zakoreňovaním množstva dcérskych ružíc.

Echeveria ´Pink Frills´

Echeveria ´Pink Frills´ je ďalším vyselektovaným kultivarom druhu E. shaviana. Listy sú jemnejšie a o trochu dlhšie ako u botanického druhu aj ako u E. ´Truffles´, v priebehu ročných období varíruje ich sfarbenie od ružových až fialovo-ružových odtieňov k modro-zeleným odtieňom mladých listov v strede ružice a do oranžovo sfarbenej tretiny až polovice najstarších listov. Výrazné ružové sfarbenie listov je na rastlinke najviac viditeľné v priebehu nášho leta. Listy sú pokryté jemnou ochrannou vrstvou bieleho vosku, ktorá sa aj najnepatrnejším dotykom ľahko zotiera.

Ružice dorastajú do priemeru cca 15-20cm, v neskoršom veku veľmi silne odnožujú a tvoria menšie či väčšie „kučeravé vankúše“. Echeveria ´Pink Frills´ pôsobí oproti E. ´Truffles´ oveľa jemnejším, nežnejším dojmom.

Kvitne rovnako ako predchádzajúci druh, pestovanie a rozmnožovanie je obdobné.

Echeveria ´Neon Breakers´

Tvorcom tohto nádherného hybridu je Renee O´Connell. Ružice dorastajú do šírky viac ako 20cm a ich listy sú v letnom období sfarbené až do neónovej ružovo-fialovej farby. Jeseň prináša zmenu sfarbenia listov, listy sú ružovo-modré, mladé listy uprostred ružice svetlozelené s modrastým odtieňom. Kučeravé okraje sa sfarbujú do oranžových tónov. Listy na plnom slnku vytvárajú na svojom povrchu vrstvičku bieleho vosku, ktorý slúži ako ochrana pred slnečným žiarením a vodou.

Rastlinky už od mlada ochotne odnožujú a neskôr vytvárajú zhluky nádherne zafarbených ružíc. Bohato kvitnú na jar a v lete. Kvety sú tmavoružové, vo vnútri s jemným červeným nádychom.

Pestovanie a rozmnožovanie je ľahké, rovnako ako u vyššie uvedených rastlín.

Echeveria ´Neon Breakers´ je veľmi podobná s predchádzajúcim druhom, v lete ich rozlíšite podľa farby a tvaru listov, v čase kvitnutia podľa farby kvetov.

Na internete, ale aj v zbierkach, ju môžete tiež nájsť aj pod nesprávnym pomenovaním Echeveria ´Neonbreakers´.

Echeveria ´Dorothy´

Táto hybridná rastlinka pochádza z dielne Harryho M. Butterfielda a bola „stvorená“ niekedy v 50-tych rokoch 20. storočia.

Ružice dorastajú do cca 20cm, vekom začínajú pri báze odnožovať. Listy sú na okrajoch kučeravé, ich nariasenie a sfarbenie sa vekom a v priebehu ročných období výrazne mení. Zeleno-modrá až koralovo-modrá farba sa mení na ružovú až oranžovo-ružovú. Vekom intenzita sfarbenia narastá. Kučeravé okraje listov u rastlín vystavených plnému slnku získavajú nádherné oranžové, oranžovo-červené, v staršom veku až výrazne červené sfarbenie.

V mojich podmienkach kvitne od skorej jari až do neskorej jesene obvykle v troch vlnách. Kvety sú malé, z vonkajšej strany ružové, vo vnútri krémovo žlté s oranžovým nádychom.

Pestovanie je ľahké, rozmnožujeme ju oddeľovaním dcérskych ružíc a prostredníctvom ulomených listov a kvetných listeňov.

V týchto dvoch krátkych článkoch som vám predstavil mojich sedem nádherných kučeravých echeverií. Niekomu by sa mohlo zdať, že sedem je pekné číslo, ale ja si myslím, že u mňa sa to sedmičkou neskončí a už sa priebežne obzerám po ďalších kučeravých krásaviciach…   

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(3) komentáre

  1. pmokry

    Veľmi pekne rastlinky, už sa teším na ďalší článok o ďalších čo ti pribudnú do zbierky.

  2. Vaso

    Mám ich cez 80 druhov, hybridov a kultivarov. Určite pribudnú aj ďalšie, takže s písaním tak skoro určite neskončím. Teší ma, že sa Ti to páči…

  3. bogo

    Možno vzniká nový kultivar shaviana striata u mňa….😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.