Výsev JANUÁR 2021

Keďže zo známych príčin neschôdzujeme, a preto nemáme možnosť vykecávať na kaktusovo-sukulentné témy, tak som sa rozhodol, že Vám čo-to napíšem o mojich tohoročných výsevoch.

Jano Rohrer sa v lete dohodol s ďalšími tromi Janami (Beliančinom, Hegedušom a Duskom), že nazbierajú čo najviac kaktusových a sukulentných semien (asi reminiscencie na zber gaštanov v detstve :)) a že ma v zime týmito semenami zasypú. Podarilo sa. Jano Rohrer mi doniesol jednu plnú nákupnú plastovú kauflanďácku tašku s roztriedenými a naporcovanými semenami – takzvané štvorjánske semená. K tomuto množstvu som pridal semená z mojich vlastných domácich zberov a tiež aj niekoľko porcií kúpených semien a dopadlo to tak, ako to vidíte v prílohe na fotografii. Rozmery výsevného aparátu sú 300 cm x 40 cm, teda plocha 1,2 m2 – priemerná zbierka dospelých rastlín kaktusára – okienkara. Keďže som to všetko neprepočítaval, tak len odhadujem množstvo vysiatych semien na 60.000 – 65.000 tisíc. Dohromady na 422 políčkach v 35 plastových potravinárskych vaničkách. Ako substrát som použil riečny štrk zo stavebnín v zrnitosti 0-5 mm, odhadujem asi tak 25 kg.

Vysieval som to v priebehu troch januárových týždňov (druhého až štvrtého) a dohromady aj s prípravou mi to trvalo asi 35 hodín. Do toho nerátam výstavbu (výrobu) nového mega kultivátora – o poschodie nižšie pod výsevmi zimujem adénia a pachypodia na ploche 200 cm x 40 cm.

V súčasnosti je už cca 65% semenáčov vyklíčených a klíčenie aj naďalej pokračuje. Zatiaľ v 15 porciách si neťuklo ani jedno semienko, z toho je však 10 porcií z druhov, ktoré mi Jano Rohrer doniesol už v 2019 a boli trošku staršieho dáta zberu (niektoré staršie semená lobívií však napriek veku semien vyklíčili skoro na 90%, semená fraileí a rebúcií naopak zatiaľ neklíčia).

Plesní sa mi doposiaľ veľa neukázalo (možnože dohromady na šiestich políčkach) a to, čo sa ukázalo, bleskovo zlikvidoval previcur. Tiež sa objavila mi v jednej porcii (moje semená astrophyt) nejaká zvláštna biela mini pleseň, ktorá na previcur absolútne nereagovala a vzala asi 7 semenáčov k Veľkému Manituovi. Ale napokon sama od seba zmizla a už nekosí.

Celé je to osvetľované ledkami – troma rastovými led pásmi (3 x červená a 1 x modrá v sériách za sebou) a štvoricou led trubíc s bielym svetlom. Pod samotnými rastovými led pásmi sa mi astrophyta a lobívie trochu vyťahovali (preto som pridal biele trubice), gymnám, noťákom ale aj iným druhom a tiež aj haworthiam, gasteriam a faucariam to naopak vyhovovalo a rástli pekne a nevyťahovali sa.

V jeseni asi teda pridám ešte ďalšie dva rastové led pásy.

Ohrievam to jedným malým fukárikom, čo som pred rokmi kúpil v Hornbachu za 3,95 EUR.

Neskôr, keď to všetko trocha podrastie, tak pošlem ďalšie fotografie…

Takže držte prsty, nech to rastie a prosperuje

PS: pikýrovať to bude Jano Rohrer, mne až tak nešibe
PPS: pred týždňom som si ešte priobjednal 24 porcií po 20 semenách nejaké fešné mesemby + 1 porciu – 10 semien euphorbia stellata zo Švédska, v priebehu budúceho týždňa by mi to malo dôjsť – takže pribudne ešte jedna vysiatá vanička + šestka kvetináč na euphorbie…

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.