Hylotelephium maximum (L.) Holub – Rozchodník veľký

Pri turistických potulkách v našej prírode môžeme natrafiť na druh z čeľade Crassulaceae. V našej sukulentársko-kaktusárskej komunite je to menej známy druh.

Rastlinka uchytená a rastúca v štrbine skaly.

Mladé rastlinky Hylotelephium maximum na skalnatom podloží.

Stretol som sa s ním trocha cielene. Počas pobytu a turistiky v Slovenskom raji som si naplánoval pozorovať práve tento druh. Nakoľko tento druh nemá tak výrazné znaky sukulencie ako napríklad Jovibarba globifera, Sedum acre alebo Sedum album, je ľahšie prehliadnuteľný. Našťastie, väčšinou zdieľajú rovnaké miesta. Nie je to však pravidlo. Pre tento druh sú prijateľné aj viac tienené miesta, kde výskyt Jovibarba globifera a rastlín z rodu Sedum už nie je.

 

Kvetné puky Hylotelephium maximum.

V závislosti na lokalite, nakoľko je exponovaná, stonky dorastajú do dĺžky približne 50-60cm. Väčšinou som ich videl na skalách, ktoré sú južne orientované. Kvietky podľa pukov (a aj dostupných popisov) sú biele. Žiaľ počas pobytu sa na kvitnutie len pripravovali. Nemal som možnosť vidieť ani plody tohoto druhu.

Rastlinka na skale, kde na skalnatých terasách je hustejší porast tráv a iných rastlín.

Rastliny Hylotelephium maximum na skale tienenej stromami.

 

 

 

 

 

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.