Mammillaria guelzowiana, Werdermann,1928

Ešte ako malý chlapec popri rastlinkách Mammillaria bocasana (tú som napokon aj mal), túžil som aj po tomto “trhačovi” záclon a ochráncovy zbierky pred hlodavcami. Prečo ochranca? Neskôr som rastlinky M.bocasana zimoval na povale u rodičov a po každej zime som z pekne rozrasteného trsu zbieral múmie myšiek a po jednej zime dokonca aj nešťastného netopiera. Myšky dokážu ochutnať asi každú menej vytŕnenú rastlinku. Tohoto roku to už zažila aj  rastlina Echinopsis arachnacantha a Sulcorebutia sp. od Janka Rohrera. Podotýkam, že to ešte ani zima nezačala.

Poďme  späť k spomínanej rastlinke. Vždy som akosi zabudol objednať  si jej semená, alebo rastlinky. Napokon, raz konečne, ju vidím v ponuke na jednej z klubových výstav. Aj pre toto sú dobré klubové výstavy a predaj rastliniek. Nastalo iskrenie medzi neurónmi a dve rastlinky putovali na novú adresu trvalého pobytu, aké potešenie pre moju nežnú polovičku.

Neoľutoval som to. Jedna rastlinka rastie solitérne, druhá nasadzuje na odnože.  Presne ako jej popis káže, rastlinky solitérne ,alebo odnožujúce. Jedna má svetlohnedé a druhá tmavohnedé stredové háčkovité ostne, zasa ako popis hovorí. No a kvety? Očakával som, že budú krásne, ale zaskočilo ma, že  príroda dokázala zasa raz skombinovať farby pre hmyzích opeľovačov (nie, my sa v tom len kocháme, to je pre včielky, muchy, čmeliaky, motýle…). Mammillaria guelzowiana z federálneho štátu Durango v Mexiku je krásny druh.

Kedysi som sa obával pestovania týchto rastliniek, ale pri striedmej zálievke, dostatku slnka a tepla sú to nenáročné rastlinky. Substrát majú priepustný ako mám aj pri iných rastlinkách. Možno im prospieva aj keramický kvetináč, vďaka ktorému substrát rýchlejšie preschne.

Keď ich budem mať viac, skúsim jednu rastlinku zazimovať pri teplotách aj pri 0°C. Dobre prosperujú pri zimovaní, aké sa používa pre bežné zimovanie kaktusov, sucho, teploty 5-10°C. Na jar je ale potrebné pri zimovaní bez svetla v tme, ich ochrániť pred spálením a poškodením.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(3) komentáre

  1. Vaso

    M. guelzoviana asi bola, je a vždy bude snom každého začínajúceho kaktusára…

  2. bogo

    Ja ju už nemám

  3. pmokry

    Ak všetko bude dobré na jar, možem ti jednu zakorenenú odnož dať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.