Escobaria dasyacantha (Engelm.) Britton et Rose, 1923

Rastlinka z priloženej fotky ma sprevádza už dlhšiu dobu. Vysieval som ju zo semien zakúpených pred rokmi z katalógu priloženého k časopisu Cactaceae etc., so zberovým číslom RS594, Coahuila, Mexiko. S trochou hľadania, presnejšia informácia o lokalite je (1) – Paila, km 11.5, direction to Las Coloredas, Coahuila, Mexico.

Rastlinky Escobaria dasyacantha skvele spĺňajú ich druhové meno, ale asi najsympatickejšie mi je Big Bend Foxtail Cactus. Skutočne ako taká nenápadná líštička na okne. Pichľavá ako je od „správneho“ kaktusu očakávané. Kvietky ani veľké, ani malé, žiadna gýčová krása, pekné ako sa príroda rozhodla. Jednoducho rastlinky ničím nemrhajúce nazmar. Vždy, keď vykvitnú, potešia tým charakteristickým spojením farieb blizny, tyčiniek a kvetných lupeňov.

Rastlinky sa rozkotúľali ani neviem kde všade, kolegom, známym, a zrazu mi ostala iba táto jediná. Pestujem ju tak, ako sú platné zásady pre bežné pestovanie kaktusov. Výdatnejšie polievanie v priebehu jari a začiatkom leta. Počas vrcholiaceho leta obmedzím polievania. Na jeseň je krátke obdobie výdatnejšieho polievania. Keďže nemám dostupné priestory na zimovanie ,pri teplotách 5 – 10 °C, zimujem  voľne vonku na okennom parapete. Je tam chránená pred dažďom. Minulú zimu zvládla pokles na -18 °C. Ale asi už ju prestanem trápiť a skúsim nájsť vhodnejšie miesto na zimu.

Zdroje:

1 – https://www.escobaria.cz/cz/esc_index.htm

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(3) komentáre

  1. Vaso

    …úžasné vytrnenie – umelecké… Perfektne pestovaná rastlinka. Krása…

  2. bogo

    Keby si mal semenače zobral by som do skalky…

  3. pmokry

    @bogo, mám iba túto jednu, ale úprimne, v skalke by to nedala. Som som bol milo prekvapený, že zvládla túto zimu. V skale naše vlhké zimy by nezvládla. Escobaria hesteri SB430 nedala po rokoch pestovania celoročne vonku na okne obdobie dvoch týždňov počas poslednej zimy. Obdobie dvoch týždňov s celodennými hmlami s teplotou nad nulou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.