Thelocactus setispinus (Engelm.)E.R.Anderson

Rastlinky tohto druhu som kedysi poznal ako Hamatocactus, neskôr ako Ferocactus. V súčasnosti je akceptované ich zaradenie do rodu Thelocactus. Pôvodne boli popísané ako Echinocactus setispinus.

Jej spoločník z pôvodného rodu, Hamatocactus hamatacanthus je dnes akceptovaný ako Ferocactus hamatacanthus.

Variabilita T.setispinus je veľká a keď si porovnávam fotku z Atlasu kaktusov VII – 1992, list 15(1), a ktorú pestujem dnes, je výrazná. Podľa týchto informácií, rastlinky s krátkym vytŕnením, užším telom a výrazne stĺpovitým telom zodpovedajú južnejšiemu výskytu. Kvitnúca rastlinka z fotky zodpovedá asi viac severnému areálu výskytu.

Tento druh je nenáročný a vhodný pre začiatočníkov. Pravidlá sú jasné. Obdobie rastu od jari do jesene. Pokiaľ teplotný rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami je výrazný a nie je práve obdobie vrcholiaceho leta, polievam rastlinku raz za týždeň, dva. V období letných horúčav, keď aj nočné teploty sú vysoké, nezalievam.

Dva až tri týždne pred plánovaným zazimovaním ju prestanem polievať. Bez polievania ostanú až do jari. Teplota pre zimovanie ako pre väčšinu mexických druhov je  5-10 °C. Môžu byť zimované aj pri o pár stupňov vyšších teplotách, ale tu už je potrebné zimovanie na svetle. Treba tiež sledovať či ich nenapadla škodná – vlnatka, koreňovka, pavúčik. Zimovanie pri teplotách blízko 0°C a nižšie som neskúšal. Mám len túto jednu rastlinku, bez známej lokality a nechcem ju stratiť pri takomto experimente. Možno rastlinky s pôvodom z hraničnej oblasti Mexiko – USA a z južných oblastí USA zvládnu pokles k 0°C a nižšie(2).

1 – Atlas kaktusu VII./15/1992, Ferocactus setispinus (Engelm.)L.Benson, J.Říha

2 – http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/3447/Thelocactus_setispinus

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(4) komentáre

 1. Vaso

  Ak by si si chcel rozšíriť zbierku, tak Ti na jar donesiem dve dospelé rastlinky. Mám ich sedem – päť kúskov mi postačí. Len mi to potom pripomeň, ak by som na to zabudol 🙂
  Moje setispinusy pestujem vonku spoločne s ferákmi a thelákmi – okrem dažďa vodu nevidia – nerastú bujne, nevyťahujú sa a nádherne vytŕňujú. Kvitnú o trocha menej ako by kvitli v skleníku, ale to mi nevadí – aj tak kvitnú podstatne bohatšie, ako mnoho iných druhov kaktusov. Pár nocí pod nulou mojim nikdy v jeseni nevadilo, ale v priebehu dňa obvykle stúpla teplota nad desať stupňov. Párkrát ich aj zasnežilo, ale to tiež prežili bez ujmy.

 2. pmokry

  Ahoj, pripomeniem sa. Dakujem.

 3. Johny

  Je to krasne kvitnuca rastlina, pre tych co to nepoznaju, resp. aby si rozsirili svoj obzor by si mohol pridat aj fotecku do clanku ako vyzera samotna rastlina, ktoru pre nadheru kvetov ju nevidiet.

 4. pmokry

  Skúsim ju odfotiť, samotnú rastlinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.