Spomienka na nášho dlhoročného predsedu Olda Nováka

Oldřich Novák nar.12.9.1941 – +29.12.2016

Členom KKK – 2003

Predseda KKK – 2005 – 2016

 

 

Píše sa rok 2016…pre mňa ako rockera dosť smutný. Keď sa končil, v duchu som si prial aby to bolo čím  skôr a nič smutné sa už nestalo. Pre kaktusára  najhoršia časť roka. Prežijú chúdence v skleníku tieto mrazy?? Koľko energie ?? či svojej / tá je zadarmo /, alebo tej platenej, spotrebuje táto zima??? Asi  ako každá, ale to je daň  každého kaktusára.

V našom  Klube Košických kaktusárov / ďalej len KKK / , máme taký zvyk, že si usporadúvame  tzv. Mikulášsku tombolu rastlín s tým, že zisk ide do kasy klubu. Potom si pripomenieme čo sme urobili,   čo by sme mohli a čo nestihli urobiť v rámci klubu. Tento rok sa na stole ocitla rezignácia nášho dlhoročného predsedu Oldřicha Nováka.  Potriasali sme mu pravicou, rozlúčili sa buď štuchancom do pleca, potľapkaním zo slovami : „mohol si dačo doniesť na rozlúčku“  a podobne. . On len prikyvoval, s jeho typickým úsmevom a nemo sa na nás škľabil. Pri preberaní  symbolického darčeku  som si všimol , ako mu zvlhli oči. Ani som sa mu nečudoval. Klub pre neho veľa znamenal. Bol predsa jeho hlavou  vyše 10 rokov. Tak sme si dali kávu, prečítali výročnú správu , urobili tombolu. Rozlúčili sme sa zo slovami a vinšmi k blížiacim sa sviatkom. Predseda, teraz už bývalý, nám pred sviatkami emailom poprial všetko najlepšie s tým, že sa stretneme až v novom roku. Pričom  zdôraznil s jeho typickým humorom, aby sme si všetci vysporiadali pozdĺžnosti voči klubu. Nie je dobré vraj začať nový rok  s dlhmi.

Krátko pred Silvestrom ma zasiahla krutá správa z facebooku. Zomrel Olda Novák. Bolestne som sa preniesol do čias mojich začiatkoch v klube. Kedy vlastne prišiel Oldo do klubu?? Hlavou sa mi spustila mala rekapitulácia. Keď som ja vstúpil do klubu v roku 1994 ,predseda KKK bol Reuter Róbert asi v rokoch 90 – 97. Po ňom chvíľu klub viedol Miloš Šebej. To tam ešte nebol. Asi tak v roku 2001 pri jednej výstave kaktusov a sukulentov ,ktoré sme každý rok robili v Dome Pionierov na Timonovej ulici v Košiciach, som si všimol pomenšieho pána ,ktorý pobehoval okolo kameramana STV, točiaceho zábery z  výstavy. Špacíroval sa popri vystavených kaktusoch s foťákom v ruke a všetko fotil . Sem tam vypustil hlášku do éteru, ktorú sa nedalo prepočuť. Tak nejako si na neho spomínam. Pestoval v bloku na balkóne svoju malú zbierku gymnocalycii, turbinocarpusov a iných malých kaktusov. O to viac sa vyžíval pri výstavách a iných veľkých zbierkach, na ktoré sme chodievali. Potom pri mojich samostatných výstavách „Sukulentný svet „ mi už ako predseda v r.2003  pomáhal s propagáciou v TV a periodikách, lebo bol zamestnancom STV. Mám od neho vyradené vane  z STV / asi na nejaké chemikálie /,  v ktorých mam do teraz nainštalovanú trvalú skalku kaktusov v skleníku. Na každoročnú výstavu, ktorú som potom inštaloval a doteraz inštalujem už len doma pred domom a v záhrade, chodieval pešo z mesta s batohom na chrbte a s foťákom v ruke. Patril k mojim stálym a jediným klubovým návštevníkom mojich vernisáží.  Vďaka jeho fotografiám mám ja, ale samozrejme aj klub KKK nádherné fotky  rastlín z výstav, alebo z mnohých klubových zájazdov po Morave, Čechách kde sme vďaka jeho známostiam / pochádzal so Zlína / pochodili zbierky kaktusárov od Plzne až po Brno, samozrejme nevynímajúc slovenské zbierky. Vedel to perfektne zorganizovať / aj keď niekedy zabudol telefónne číslo ubytovne, kam sme mali práve isť prenocovať / ale on vyčítavo hľadel na nás ….. a čo??? Vy ho nemáte??proste Olda….Zúčastňoval sa skoro každej kaktusárskej akcie, po celej bývalej československej republike, či už sám , alebo s niekým z nás. Jeho albumy s fotkami kaktusov na facebooku by nemali zapadnúť prachom času. Bol predsedom KKK od roku 2003 do r. 2016, keď ho 29.12. 2016 zradilo srdiečko po namáhavej chorobe.  Budeš nám chýbať Oldíku…aj so svojimi hláškami či názormi, ktoré sme si niekedy na výstavách v botanike pri predaji prebytkov vydiskutovávali a spríjemňovali si chvíle, ktoré sme tam všetci spolu trávili. S obetou a so svojskou láskou ku klubu ho aj úspešne dlho viedol. Bol aj členom Valného zhromaždenia ČSSKPK / už od nepamäti / a jeho prínos v tejto našej vášni bol nesmierny.. Odpočívaj v pokoji …

Ps. To Tvoje starobylé a pokrútené astrophytum, ktoré si chcel vyhodiť  a dal si ho mne …. mi v skleníku zakvitlo a kvitlo po celé leto, len škoda že si to už nestihol vidieť.

Boris Bogo Bokotej

Baška časť Maša 1114

www bogoflor.sk

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.