Štyri ročné obdobia rodu Delosperma a Orostachys – Zima

Zima, Concerto No. 4 in F minor, Op. 8, RV 297, (L’inverno), Antonio Vivaldi. Pre pestovateľov mrazu a zimuvzdorných sukulentných rastlín, čas, ktorý preverí ako sa pestovatelia pripravovali a premysleli si umiestnenie rastlin na zimné obdobie. Niekedy sú to pocity ako v skladbe od Vivaldiho.

 

Delosperma cooperi, 31.12.2022

Rod Delosperma dosiahol už celkom slušnú úroveň obľúbenosti, hlavne u pestovateľov rastlín na skalkách. Taktiež dostupnosť kultivarov, ktoré sú v rôznej miere aj mrazuvzdorné, vzrástol a skutočne je už bohatý výber. Kultivary, ktoré sú zimuvzdorné a schopné prežiť nechránené na skalkách je málo a osobne pri žiadnej z rastlín som to ani neskúšal. Pretože zatiaľ nemám ani skalku, na ktorej by som túto možnosť aj otestoval 😊 . Rod Orostachys, to je už  iná pesnička. Ako tak sa do povedomia dostal druh Orostachys spinosa, svoju cestičku si pomaličky vyšľapáva Orostachys boehmeri  a  Orostachys malacophylla.

 

Delosperma “Table Mountain”, 31.12.2022

Rastliny z rodu Delosperma  v zimnom období umiestňujem na juhozápadnú – západnú stranu domu. Rastliny z rodu Orostachys, O.boehmeri, O.aggregata, O.aff.japonica a O.minuta som túto zimu umiestnil do vyvýšeného pareniska. Celú zimu ich nezalievam. Rastliny (rod Delosperma) pri stene domu však  v priebehu zimy zasiahnu aj nejaké zrážky vo forme snehu, mrholenia  a niekedy aj dážď (ten však vzácne). Výnimkou je Orostachys spinosa(voľne vysadený), teraz zvláda už druhú zimu. Pevne verím,  že ju aj zvládne.

Delosperma sutherlandii, 31.12.2022

Pri rastlinkách rodu Orostachys je potrebné vedieť, že s príchodom zimy im vyschnú listy a budia dojem, že nastala ich konečná fáza, úhyn.  Uprostred, medzi týmito uschnutými listami je  však malá ružica so zárodkami nových listov a na jar tieto listy  ožívajú. Výnimkou je Orostachys spinosa, ten sa správa podobne ako rastlinky z rodov Sempervivum, Jovibarba. Ružica listov nevykazuje zásadné zmeny.

Orostachys boehmeri cv.Keiko, 1.1.2023, no nevyhoď to keď to vyzera byť v takomto stave 🙂 . Prvé ružice listov sa už začínajú ukazovať.

Orostachys spinosa, 1.1.2023

A na jar uvidíme ako rastlinky prečkali zimu, v ďalšom pokračovaní článku.

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(3) komentáre

 1. bogo

  Ano táto téma má nespočet nezodpovedaných otázok ,hlavne ked ide o slovenskú zimuvzdornosť týchto krasných rastlín

  1. pmokry

   @bogo , na jar a pocas leta ti dam na zakorenenie vetvicky, ak mas chut, mozes postupne odskusat 😉

 2. Vaso

  …mám D. nubigena, tá je v mojich podmienkach pohode zimovzdorná – či prší, či sneží, -22 C prežila skrytá pod snehom. Na jar minulého roka som vysadil D. cooperi a D. ´Sani Pass´, zatiaľ v pohode, nevidno žiadne výrazné poškodenie… Ak budete mať záujem, namnožím…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.