Štyri ročné obdobia rodu Delosperma – Leto

Neskorá jar a skoré leto, sú obdobím, kedy to rastlinky z rodu Delosperma rozbalia naplno. V tomto období je intenzita kvitnutia najvyššia. Za zaujímavé a sympatické považujem, že kvety týchto rastliniek obľubujú hlavne menšie opeľovače. Rôzne druhy samotárskych včielok, pestrice.

Delosperma lavisiae “Letseng”

Toto obdobie v prípade rastliniek z rodu Delosperma má aj svoje špecifiká. Mohlo by sa to zhrnúť do troch slov, slnko, teplo, tekutiny. Všetky tieto tri podmienky potrebujú mať svoju rovnováhu v súvislosti s podmienkami, kde sú umiestnené.

Delosperma Jewel Of Desert “Ruby”

Delospermy v pohode zvládaju miesta, ktoré sú slnečné, teplé. V takomto prípade je ich rast  pomalší. Vzhľad majú kompaktnejší. Samozrejme každá z troch podmienok má svoje ale. Nakoľko ja pestujem rastliny v keramických kvetináčoch, dochádza k rýchlejšiemu prehrievaniu a presušeniu substrátu.  Z tohto dôvodu ich celoročne mám umiestnené pri stene na západnej strane domu. Priame slnko dostávajú od poludnia do neskorého večera.

Delosperma sutherlandii

Čo sa týka zálievky, polievam ich relatívne často, väčšinou v neskorších večerných hodinách. Ak sú dni teplé, tropické a dochádza k rýchlemu presušeniu substrátu, polievam ich aj dvakrát do týždňa. Tým, že sú v keramických kvetináčoch slnko na ne doslova praží od poludnia do neskorého večera, substrát vyschne aj v priebehu jedného dňa. Samozrejme, ak sú dni chladnejšie a daždivé, nie je potrebné ich polievať tak často. Mnohé kultivary z rodu delosperma nie sú kamaráti s dlhodobým presušením v priebehu leta a skôr zvládnu preliatie ako dlhodobé presušenie. Iná situácie je pri pestovaní v skalkách, kde mikroklimatické podmienky sú odlišné ako v prípade pestovania v kvetináčoch.

Delosperma Jewel Of Desert “Rosequartz”

Titulná fotografia: Delosperma “Pink Zulu”

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.