Echeveria – Dve podivné krásky z Marsu

Chvíľu som uvažoval, aké echeverie Vám v najnovšom článku predstaviť. Uvažoval som, uvažoval, a napokon som sa rozhodol, že predstavím tie dve najpodivnejšie, ktoré vo svojej zbierke echeverií mám. Ako už zo samotného názvu článku vyplýva, tieto rastlinky majú taký zvláštny výzor, akoby ani nepochádzali z tohto sveta, ale boli len podivnými prišelcami z akejsi vzdialenej cudzej planéty.

Echeveria ´Trompette´

Tento bláznivo vyzerajúci hybrid bol vyšľachtený, dá sa povedať, len prednedávnom. Jeho rodičmi sú Echeveria ´Trumpet Pinky´ a veľmi známa Echeveria ´Perle von Nurnberg´. Už pri letmom pohľade na túto rastlinku sú viac než viditeľné znaky oboch rodičovských rastlín úžasne skĺbené do neskutočného, surrealistického až fantazmagorického vzhľadu ich potomka. Výsledný efekt je taký, že rastlina je tak škaredá, až je krásna.

Echeveria ´Trompette´ rastie solitérne a ani pri svojej šírke zatiaľ netvorí viditeľný vyšší kmienok. Na rozdiel od ostatných echeverii s listami zhora rozbrázdenými hrboľčekmi (karunkulami), táto rastlina má svoje hrboľčeky umiestnené na opačnej strane, teda naspodku listov. Rastlinka dorastá do značnej šírky – tá moja má už približne 22cm a stále ešte do šírky rastie. V tomto čase sa rozhodla, že chce kvitnúť (momentálne je 18. september). Keďže ju mám vo svojej zbierke len od neskorej jesene minulého roka, zatiaľ mi ešte nekvitla a jej kvety som ešte nemal možnosť vidieť, tak sa na jej kvitnutie teším.

Rastlinu pestujem voľne pod širákom tak, ako väčšinu mojich echeverií. Určite ju neodporúčam prihnojovať dusíkatými hnojivami za účelom podpory urýchlenia jej rastu, pretože Vás časom môže vytlačiť z domu, zo skleníka či z dvora, prípadne Vás aj zjesť – jeden pri jej výzore si nikdy nemôže byť istý…

Echeveria ´Culibra´

Echeveria ´Culibra´ je ďalším z podarených výtvorov známeho amerického šľachtiteľa Dicka Wrighta. Prednedávnom som Vám na týchto stránkach predstavil jeho nádhernú E. ´Linguas´.

Listy Echeveria ´Culibra´ sú stočené do akýchsi roliek na spôsob zavinutej palacinky. Žiaria rôznymi farbami od svetlozelenej cez bledomodrú, ružovú, oranžovú až po červenú, pričom intenzita týchto farieb kolíše v rámci štyroch ročných období na základe aktuálnej intenzity slnečného žiarenia, teploty vzduchu počas dňa i v noci, vlhkosti vzduchu, rastovej fázy a mnohých ďalších faktorov. Najkrajšia je pravdaže vtedy – tak, ako aj väčšina kultivarov echeverií – ak je pestovaná vo voľnej kultúre pod holou oblohou plne vystavená rozmarom nášho počasia. Rastlinka rastie solitérne a dorastá do šírky okolo 25cm. Vekom tento kultivar rastie aj do výšky, takže v prípade, ak sa nám nepáči holý kmienok pod širokou ružicou, tak pristúpime k rezaniu – tzv. dekapitácii. Odrezanú hlavu v polotieni za dodržania základných hygienických zásad zakoreníme. Holý kmienok môžeme využiť v prípade, ak si chceme rastlinu namnožiť – časom začne vytvárať dcérske ružice, ktoré po odrezaní zakoreníme rovnakým spôsobom, akým sme zakorenili jej pôvodnú hlavu.

Zimný spánok obidva kultivary prežívajú spoločne s mojimi kaktusmi uskladnené na svetlom mieste pri teplotách v rozmedzí +2 až +12 stupňov Celzia a úplne nasucho – a vôbec sa nesťažujú.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(1) komentár

  1. bogo

    Poprosím listy doniesť na výstavu pre uja Boga…. ďakujem,..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.