Echeveria agavoides a kolektív II

V pokračovaní článku o E. agavoides Vám predstavím ďalšie rastlinky z jej okruhu, či už sú to vyselektované kultivary s niektorými znakmi odlišnými, alebo hybridy, keď jedným z rodičov danej rastliny je práve E. agavoides.

Echeveria agavoides ´Sirius´

Kultivar ´Sirius´ sa od základného druhu mierne líši tvarom a sfarbením listov, pričom farba jeho listov budí dojem väčšej sviežosti oproti E. agavoides aj v čase maximálneho slnečného úpalu uprostred nášho leta.  

Echeveria ´Miranda´

Echeveria ´Miranda´ nie je kultivarom, je to hybrid E. agavoides a inej nezistenej echeverie. Rastlinka je to krásna, ľahko pestovateľná tak, ako aj ostatné „agavoidesky“. Vhodná je preto aj pre začínajúcich pestovateľov. Pri umiestnení na plnom slnku sa na jej listoch objavujú nepravidelné fialové až hnedo-purpurové škvrny, ktoré pôsobia dojmom patiny.

Echeveria agavoides ´Celestia´

Nádherná ´Celestia´ pôsobí veľmi nežným, až krehkým dojmom. Tvarom listov sa veľmi podobá základnému druhu, sfarbenie listov je ale odlišné – spodná strana listov je bledoružová, pričom smerom k špičkám postupne tmavne. E. agavoides ´Celestia´ je niekedy nesprávne označovaná aj ako E. Amethyst. Jej rodičmi sú pravdepodobne kultivary E. agavoides ´Ebony´ a E. agavoides ´Sirius´.

Echeveria agavoides ´Taurus´

Kultivar ´Taurus´ robí česť svojmu menu – je priam opakom nežnej ´Celestie´. Jeho listy sú široké, pevne stavané – rastlina pôsobí dojmom veľkosti a sily už v mladom veku – predsa len je to mocný „Býk“. Listy má sfarbené výraznejšie, ako ´Celestia´, ružová farba sa objavuje aj na vrchnej strane listov, špička listov je tmavofialová až purpurová. Purpurové sú časom aj najstaršie, spodné listy.

Echeveria agavoides ´Romeo Rubin´

Tento kultivar bol podľa všetkého vyselektovaný ako sýtejšie sfarbená forma kultivaru E. agavoides ´Romeo´. Farba jeho listov je pri pestovaní na priamom slnku doslova neskutočná – kombinácia tmavo-červenej, fialovej a purpurovej farby navyše s nádherný kovovým leskom doslova evokuje pocit, že nehľadíme na živú rastlinu, ale na výtvor majstra – umelca.

Pestovanie týchto rastlín sa v ničom nelíši od postupov pri základnom druhu. Je samozrejmé, že ak chceme, aby nám tieto rastlinky ukázali svoju plnú krásu, je potrebné im dopriať čo najviac svetla – priameho slnka.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(1) komentár

  1. pmokry

    Veľmi pekné, klasické. Kedysi som mal klasickú, pekne som si pri článku na ňu zaspomínal. Vďaka 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.