Kaudexy a pachykauly – Sinningia iarae Chautems

Sinningia iarae Chautems

Sinningia iarae (v pravo) – kaudex s nádherne popraskanou borkou (vľavo Sinningia eumorpha ´Telemaco Borba´)

Je 9. január 2022, vonku je krásne slnečné počasie s teplotami tesne pod nulou a naším dvom fenkám Labke a Drobčekovi v priebehu necelých dvoch hodín v napájačkách zamrzla čerstvo naliata voda. Aj napriek tomu sa na západnom okne nášho domu rozhodla v tomto čase-nečase zakvitnúť ďalšia z mojich sinningií, a síce Sinningia iarae.

Túto rastlinku pre vedecký svet popísal relatívne nedávno, v roku 1995, špecialista na čeľaď Gesneriaceae Alain P. Chautems. Sinningia iarae sa v prírode pôvodne vyskytuje na území brazílskeho štátu Sao Paulo a medzi miestnymi obyvateľmi je známa ako „orelha de onça“, čo v preklade znamená „ucho jaguára“.

Sinningia iarae – kvety

Do mojej zbierky sa táto sinningia dostala z chrudimskej burzy pred už o niečo viac ako dvomi rokmi spoločne s ďalšou sinningiou – Sinningia eumorpha ´Telemaco Borba´, ktorú som na týchto stránkach predstavil len prednedávnom. Vtedy to bol len taký maličký „zasušený“ kaudexík s priemerom okolo 1,5 – 2cm. Obe rastlinky získané na chrudimskej burze sa v pohode ujali a momentálne už začínajú pravidelne kvitnúť.

V súčasnosti má kaudex mojej Sinningia iarae v najširšom mieste okolo 6cm, a teda podľa dostupnej literatúry už by viac nemal prirastať – šesť centimetrov by mala byť bežná veľkosť kaudexov dospelých rastlín. No, nechám sa prekvapiť. Ak ešte vyrastie, tak fajn, ak nie, aj tak dobre.

Kaudexy sinningií podľa popisov a fotografií obvykle mávajú na vrchu v strednej časti akúsi preliačinu, z ktorej obvykle v čase vegetácie vyrastajú stonky s listami a kvetmi. Kaudex mojej Sinningia iarae má však už od počiatku tvar akýsi obrátený – stredná časť kaudexu naopak z „tela“ kaudexu vystupuje nahor a vytvoril sa na nej akýsi ďalší kaudex guľatého tvaru o priemere asi dvoch centimetrov a až z neho vyrastajú nové vegetačné výhonky. Hľadal som, pátral som, prečože sa moja rastlinka takto zvláštne správa? Možným vysvetlením, ku ktorému som sa napokon dopracoval je to, že moja rastlinka podľa všetkého nevyrástla zo semienka (generatívne, pohlavné rozmnožovanie), ale že bola vypestovaná zakorenením vrcholového odrezku z inej rastlinky, a teda nepohlavným, vegetatívnym rozmnožovaním.

Sinningia iarae (vpravo)- kaudex – na vrchole zreteľne viditeľné čakacie púčiky (vľavo Sinningia eumorpha ´Telemaco Borba´)

Sinningia iarae sa v tejto sezóne tak, ako aj jej partnerka v kvetináči Sinningia eumorpha ´Telemaco Borba´, rozhodla v zime nespať. Dva letné výhonky zaschli a odpadli a ich miesto zaujal jeden zimný, ktorý sa rozhodol aj napriek nedostatku svetla v čase našej slovenskej zimy zakvitnúť. Dnes sa otvorili prvé dva ružovo-červené kvety. Súkvetie nesie asi 17cm dlhá stonka, z ktorej budú postupne vyrastať asi 4 cm dlhé kvety, pričom priemer kvetných trubičiek nepresahuje 6mm a sú zakončené akousi navrchu upevnenou príklopkou.

Sviežo-zelené nie príliš veľké listy pokryté jemnými bielymi chĺpkami vyrastajú na vrchole cca 27cm vysokej pevnej stonky. Listy Sinningia iarae rastú v proti stojných pároch a obvykle jedna stonka nesie dva až tri páry listov. Literatúra uvádza, že stonka s listami môže dorastať až do výšky cca 40cm a časom môže pod váhou listov poliehať.  

Sinningia iarae – nádherné listy

Pestovanie Sinningia iarae je obdobné ako pri S. bullata, ktorú som Vám predstavil na našich stránkach tu: https://www.ke-ks.sk/kaudexy-a-pachykauly-sinningia-bullata/. Musíme vychádzať z toho, že rastlina pochádza z teplých, tropických oblastí brazílskeho štátu Sao Paulo, kde rastie najmä na skalnatom podklade, obvykle v polotieni, niekedy však aj na plnom slnku. Volíme teda priepustný výživný substrát, v čase vegetácie pravidelnú zálievku, v čase zimného spánku (ak sa rastlinke uráči v zime si troška pospať) nezalievame. Slniečka znesie veľa, ideálne rastie na východne, resp. západne orientovanom okne. Plné poludňajšie slnko by som neodporúčal – aj keď vo svojej domovine rastie aj na miestach s celodenným slnkom, vzdušná vlhkosť v trópoch a v našich podmienkach je jednoducho neporovnateľná – u nás existuje vysoké riziko popálenia rastlinky, slabší rast a prípadná neochota rastliny kvitnúť.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(3) komentáre

 1. pmokry

  Pekna rastlinka.

 2. bogo

  Asi potrebujem teple zimovanie lebo som ich pred rokmi mal, keďže už nemám tak to neprežila

  1. Vaso

   …sú to teplomilné “brazílčanky”… no aj tak krátkodobo vydržia v bezlistom stave a nasucho teploty klesajúce skoro až k nule.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.