Mammillaria plumosa F.A.C.Weber in Bois

S týmto druhom mammillarie som sa prvýkrát stretol asi pred 40 rokmi, ako žiak prvého stupňa základnej školy. V tom čase sme boli na rodinnom výlete v Budapešti a úplnou náhodou bola v univerzitnom skleníku usporiadaná aj výstava kaktusov a sukulentov spojená s predajom. Toto historické stretnutie bolo krátke, ale po rokoch som sa k nemu vrátil. Z výstavy som si priniesol zopár rastlín, medzi nimi aj rastlinku  tohto druhu. Počas prvého zimovania sa však babke rastliniek uľútostilo a poliala ich. Koniec bol rýchlý a žalostný.

Mammillaria plumosa je pôvodom z Mexika a jeho štátov Nuevo Leon a Coahuila. V súčasnosti je ohrozená nelegálnym zberom, čo mne osobne nedáva zmysel, nakoľko je to ľahko množiteľná rastlina z množstva odnoží,  ktoré spoľahlivo a ochotne vytvára. V priebehu niekoľkých rokov rýchlo prerastá okraj kvetináča. My ľudia sme asi netrpezlivý a výsledok chceme rýchlo.

Základné zásady pestovania

Na substrát nie je náročná ,ale vhodnejší je minerálny substrát s minimom organickej hmoty, nakoľko táto rastlinka podľa literatúry a iných zdrojov, rastie na vápencových stenách. Taktiež časté presádzanie nie je vhodné. Skôr sa zdá, že čím menší priestor pre korene rastlinka má , tým sa jej to viac páči.

V lete je vhodné umiestnenie na slnečnom mieste, občasná zálievka v hlavnom období rastu na jar a na jeseň. Počas letných horúčav je najlepšie nezalievať. V zime, ako mnohé druhy kaktusov , môžeme ju zimovať pri znížených teplotách a bez zálievky. Má to však jeden háčik. Mammillaria plumosa tvrdohlavo kvitne v období ako v jej domovine. V našich podmienkach je to koniec jesene a začiatok zimného obdobia. V tom prípade, ak chceme vidieť aj jej kvety, môžeme ju na toto obdobie umiestniť  napríklad na parapet okna. To miesto je však lepšie ak nie je prehrievané od vykurovacieho telesa a zálievku radšej nerealizujeme. Predsa len, intenzita svetla v našich zemepisných šírkach je nízka, rastlinky by sa nežiadúco vytiahli a stratili kompaktný vzhľad.

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(3) komentáre

  1. Štefan

    Hlavne priepustný substrát , aby zemina nebola po poliatí dlho mokrá. Ináč mu ámen.

  2. Vaso

    Je to skutočne klenot medzi kaktusmi. Nádherné staré trsy vyzerajú neskutočne. Prvýkrát som ich videl v skleníku u Jana Rohrera.

  3. Johny

    Je to jedna z mojich oblubenych, to co Peto a Stevo pisete je presne vystihnute, je chulostiva na preliatie a chladne zimovanie, lahko zahniva a odchadza do kaktusoveho neba, prisiel som takto o niekolko rastlin. Preto ich radsej nechavam na zimu na parapete, kde ma najchladnejsie, ale i tak sa “deko” vytiahne, co v lete vyriesi drsnejsie suchsie pestovanie na slnku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.