Escobaria vivipara “borealis” – teplomilná medzi chladnomilnými

Rastlinku z nadpisu a z obrázku som nadobudol tradične/netradične ako mnohý z nás a tam, kde som to neočakával. Bolo to v  predajni potravín jedného väčšieho reťazca predajní potravín, pred asi dvadsiatimi rokmi. Boli tam dve, tak som ich hneď aj kúpil. Z pohľadu taxonomického zaradenia meno Escobaria vivipara v. borealis je neplatné  a je považované za synonymum Escobaria vivipara v. neomexicana (1,2). Tieto však boli takto označené, tak si pri nej toto meno nechávam.

Pred rokmi, nakoľko neboli takéto možnosti dohľadávania informácií, považoval som ju aspoň za mrazuvzdornú. Na odskúšanie zimuvzdornosti som nemal dosť odvahy a ani podmienky a miesto.  Obidve som pestoval vonku chránené pred dažďom a vlhkosťou na balkóne orientovanom na južnú stranu. Každý rok som registroval prírastok, jeden dva kvietky, až po jednej zime mi jedna z dvoch rastliniek uhynula. Po tejto skúsenosti som sa rozhodol, že ju skúsim zimovať pri teplotách niečo nad nulou s trochou svetla. Keďže rastliniek nemám veľa, miesto som našiel a s tými zopár čo mám som ju aj tak zimoval.

Nasledujúcu jar po takomto zimovaní, sa rastlinka rýchlejšie prebrala a začala rásť, nasadila podstatne viac kvetných pukov. Boli sme na dobrej ceste. Tohto roku sa ukázal jej potenciál v plnej kráse, kvety na moje počudovanie neboli snáď už len na koreňoch, ako je vidno na priloženej fotografii.

Aj keď význam slova “borealis” podľa slovníkov znamená aj “severný”, táto rastlinka sa necíti veľmi komfortne v tvrdších podmienkach, ak si ju porovnám s Escobaria vivipara v. radiosa SB244, ktoré zjavne znesú o trocha (ale len trocha) nižšie teploty v suchom prostredí v mojich podmienkach. Na záver ju snáď môžem hodnotiť ako rastlinku nenáročnú pri dodržaní základných podmienok pre pestovanie kaktusov a sukulentov. Len už by mohla ku cti svojho mena dať aj odnože ,aby som si dopestoval niekoľko rezervných rastliniek.

Zdroje:

  1. https://www.escobaria.cz/spec/vivbo.htm
  2. http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/31297/Escobaria_vivipara_var._borealis

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.