Štyri ročné obdobia rodu Delosperma – Jar

Jar, Concerto No. 1 in E major, Op. 8, RV 269,  (La primavera), Antonio Vivaldi. Čas, keď sa ukáže, či potrebné podmienky boli dobre pripravené a rastlinky prežili zimu s čo najmenším poškodením.

Na úvod si musíme naliať čistého vína. Čo pestujeme a máme v naších zbierkach? Nakoľko rod Delosperma dlhodobo nepatril medzi “mainstreamové” rastliny, možno mená, ktorými sú rastlinky označené nie sú tie, ktoré daným  rastlinám skutočne patria. V ponukách sú rastliny, alebo ich semená s určenou lokalitou vzácne ako šafrán. Chcem teda poukázať, že mená uvedené pri niektorých rastlinkách sú skôr mená používané v ponukách klubov, spolkov a ponúk záhradníctiev.

Delosperma cv.White Nugget

Podstatne lepšia situácia je pri kultivaroch. Tých je dostatok v rôznych farbách, rastových formách. Z dostupných kultivarov je možné si zostaviť pestrú kolekciu od bielej farby kvetu,  cez žltú, ružovú, fialovú až červenú s rôznym zafarbením v strede kvetu.

Jar je obdobie kedy sa ukáže, ktoré rastliny zvládli zimné obdobie a zároveň , aký je ich stav a kondícia. Niektoré z nich aj nasadzujú kvetné puky. Z rastlín zimu nezvládlo najviac kultivarov zo série Jewel of Desert. Kultivar Garnet stratil časť svojich vetvičiek, Peridot, Candistone úplne vymrzli, taktiež Opal. Kultivar Sunstone neprekvapil a opäť zvládol zimu excelentne, bez poškodenia, taktiež Rosequartz, Topaz, Ruby. Po niekoľkých rokoch som sa rozlúčil aj s kultivarom zo série  Wheels of Wonder – Hot Pink Wonder. Ostatné druhy a kultivary to pravdepodobne zvládli bez poškodení.

 

Delosperma cv. Gold Nugget

S prvou jarnou zálievkou začínam ak podľa predpovede nasleduje niekoľko slnečných dní za sebou, denne teploty sa pohybujú okolo 10 – 15 °C, nočné teploty sú bez mrazov. Prípadné obdobie prízemných mrazov zatiaľ zvládali bez akýchkoľvek problémov.

Delosperma Jewel of Desert TOPAZ

Delospermy od začiatku obdobia rastu i počas neho, neveľmi znášajú dlhodobé presušenie. K tomu prispôsobujem aj zálievku už aj v lete, čím vyššie denné a nočné teploty, tým kratšie obdobie, keď je substrát suchý. Možno sa to dá realizovať aj iným režimom, ale zatiaľ tak sa mi to osvedčilo. Ako prvé vykazujú znaky intenzívnejšieho rastu napríklad Delosepma nubigenum a Delosperma deschampsii hort Nom. Už v tomto období je možné pri niektorých kultivaroch vidieť aj prvé kvetné puky, napríklad cv.Gold Nugget a White Nugget. Taktiež túto jar príjemne prekvapil kultivar Jewel of Desert TOPAZ. To už je prísľub pestrého leta.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(1) komentár

  1. bogo

    Veľmi dobre napísané Peter pokračuj….👍

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.