Kaudexy a pachykauly – Sinningia eumorpha H.E.Moore ´Telemaco Borba´

Ďalšou sinningiou, ktorá sa v tomto nevľúdnom období roka rozhodla opätovne zakvitnúť, je rastlinka, ktorú som pred dvomi rokmi kúpil v Chrudimi ako minihľúzku s priemerom niečo cez 1,5cm, so zvláštnym menom Sinningia eumorpha ´Telemaco Borba´.

Sinningia eumorpha H.E.Moore ´Telemaco Borba´

Táto mladá rastlinka už raz v tomto roku zakvitla dvomi kvetmi súčasne. Bolo to v lete v prvej polovici augusta. Po ich odkvitnutí listy na rastlinke postupne vädli až napokon úplne uschli a súčasne s nimi vyschla aj celá stonka. Akonáhle odkvitnutá stonka vyschla a odpadla, k životu sa okamžite prihlásil jeden z drobných spiacich výhonkov učupený pri baze pôvodnej stonky. Ten po krátkom raste začal na svojom vrchole nad listami tvoriť kvetný puk, ktorý sa pred piatimi dňami rozvinul do nádherného veľkého z vonkajšej strany bieleho a z vnútornej strany bielo-fialového kvetu. Kvety by mali byť samoopelivé, potvrdiť to však neviem, zatiaľ som ich neskúšal opeľovať.

Sinningia eumorpha H.E.Moore ´Telemaco Borba´ – kaudex s množstvom viditeľných drobných “spiacich” výhonkov

Keďže jej kaudex má v súčasnosti priemer cca 5 cm, rastlinka dokáže uživiť zatiaľ len jednu stonku s listami a kvetmi, ktorá môže dorásť až do výšky okolo 30cm. Moja rastlinka to zatiaľ dotiahla „len“ do výšky asi 18cm.

Podľa dostupných zdrojov kaudex dorastá do šírky 10cm a silný a zdravý kaudex dokáže v sezóne uživiť aj 5-6 stoniek, z ktorých každá neskôr zakvitne viacerými kvetmi súčasne. Kaudex obvykle rastie mierne zapustený do substrátu s vrchnou stranou na jeho úrovni či mierne nad. Aj keď som pri sadení kaudex len opatrne položil na povrch substrátu, postupne sa sám zatiahol do hĺbky, ktorá jemu samému vyhovovala.

Protistojné listy vyrastajúce vždy po dvoch v rade sú z vrchnej strany zelené a zdobí ich fialová žilnatina. Spodná strana listov je sfarbená jemne do ružova , resp. do ružovo-fialova s tmavšie sfarbenou žilnatinou. Listy pôsobia pevným dojmom, ale pozor – sú veľmi krehké a ľahko sa môžu lámať.

Sinningia eumorpha H.E.Moore ´Telemaco Borba´ – kvet

Sinningiu eumorphu opísal americký botanik Harold Emery Moore už v roku 1954. Táto rastlina pochádza z brazílskych štátov Paraná a Sao Paulo, kde obvykle rastie v polotieni na kamenných svahoch. Sinningia eumorpha ´Telemaco Borba´ sa líši od základného druhu asi len farbou kvetu, ktorý má základný druh obvykle biely, prípadne ružový až levanduľový, a tiež aj svojim výskytom v prírode, a to v oblasti v okolí mesta Telemaco Borba nachádzajúcom sa v brazílskom štáte Paraná. Týchto miestnych foriem je viac a obvykle sú pomenované podľa miesta ich výskytu v prírode – napríklad S. eumorpha ´Jacarezinho´, S. eumorpha ´Saltao´, prípadne po osobe, ktorá ich zbierala – S. eumorpha ´Clenilson´.

Sinningia eumorpha H.E.Moore ´Telemaco Borba´ – v pozadí časť kaudexu a vysoká stonka S. iarae

Pestovanie je obdobné ako pri S. bullata, ktorú som Vám predstavil na našich stránkach tu: https://www.ke-ks.sk/kaudexy-a-pachykauly-sinningia-bullata/.

Výživný, ale priepustný substrát, v čase rastu pravidelná mierna zálievka s občasným prihnojením a umiestnenie v polotieni sú základom úspechu pri pestovaní týchto rastlín. V čase vegetačného pokoja v priebehu našej zimy sa riadime podľa štádia, v akom sa rastlinka aktuálne nachádza – ak je ešte stále v raste, tak ju umiestnime na teplé miesto, kde by teploty nemali klesať (ani v noci) pod 16-18 stupňov Celzia a cez deň by sa mali pohybovať v rozmedzí 20–22 stupňov. So zálievkou v tomto období tiež nepreháňame, je potrebné si uvedomiť, že v tomto čase substrát schne podstatne pomalšie, ako by schol uprostred nášho leta. V prípade, ak sa rastlinka zbavila svojich nadzemných častí, teda stonky a listov, a tak nám ostal už len „holý“ kaudex, potom v takom prípade rastlinu úplne prestaneme polievať až do času, keď sa sama rozhodne opäť rásť. Obvykle sa to udeje na prelome februára a marca.

Podľa dostupných zdrojov dokáže kaudex Sinningia eumorpha v suchom stave prežiť aj teploty klesajúce k -2 stupňom Celzia. Sám som to nikdy nevyskúšal a určite by som to neodporúčal skúšať ani Vám – strata tejto krásnej rastlinky za tieto “pokusy” určite nestojí.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(2) komentáre

  1. pmokry

    Ahoj, v zime pri ich pestovani pouzivas aj umele svetlo?

  2. Vaso

    Čau, v zime obvykle spia. Ak niektoré ešte stále rastú, tak ich len umiestnim čo najbližšie ku oknu (parapet, resp. tesne k parapetu – západná strana domu), neprisvecujem a len mierne ich polievam…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.