Echeveria – Kučeravé listy

V predchádzajúcich článkoch ste sa zoznámili s mojimi echeveriami, ktorých listy boli hladké, špicaté či hrboľaté. Teraz vám predstavím rastlinky s listami na koncoch kučeravými, takými volánikovými. Že také určite nie sú…? Tak sa teda pozerajte…

Echeveria ´Cinderella´

Echeveria ´Cinderella´ je ďalším z množstva „výtvorov“ známeho amerického šľachtiteľa echeverií Dicka Wrighta. Svetu ju predstavil už v roku 1964.  

Jej ružice dorastajú do šírky cca 30 cm. Listy sú na báze úzke, smerom nahor sa rozširujú a ich horná časť je kučeravá – asi tak, ako volániky na záclonách. Farba listov sa vekom, ale aj v priebehu roka mení – zo zelenej na bledomodrú s prímesou červených tónov, v polovici jesene spodné listy chytajú mierne oranžovo-červené sfarbenie. Okraje volánikov zafarbí priame silné slnko až do červena.

Ružica vekom rastie do výšky, pričom vytvorí pevný kmienok, pri báze mierne odnožuje.  

Súkvetie je vysoké až okolo 90 cm, kvety sú ružovo-červené.    

Echeveria ´Mauna Loa´

Echeveria ´Mauna Loa´ je opäť výtvorom Dicka Wrighta. Pomenovaná je podľa aktívnej havajskej sopky. Je najväčšou z Dick Wrightovej sopečnej série „Volcano Series“, kam patria aj E. ´Etna´ a E. ´Barbillion´, a dorastá do šírky okolo 50 cm. Súkvetie je vysoké, kvety sú oranžovo-ružové.

V úplnej mladosti si ju môžete pomýliť s vyššie opísanou E. ´Cinderellou´ – povrch listov je v tom čase ešte hladký, bez hrboľčekov a ich hladké konce postupom času ešte len začínajú kučeravieť. Neskôr sa však na vrchnej strane listov začnú tvoriť typické hrboľčeky, ktoré sa postupne zväčšujú, až napokon zaberajú skoro celú plochu hornej tretiny listov. Farba listov sa tak, ako aj u množstva iných echeverií, v závislosti od veku rastliny a tiež aj v priebehu ročných období, mení – najmä ak je pestovaná voľne pod holou oblohou a vystavená všetkým vplyvom nášho počasia. Zároveň je nutné podotknúť, že rôzny vek rastliny a rôzny spôsob jej pestovania má veľmi veľký vplyv na samotný vzhľad rastliny – na tvorbu a na veľkosť hrboľčekov, na mieru skučeravenia okrajov koncov listov, na intenzitu ich sfarbenia a tiež na kompaktnosť samotnej ružice.

Listy mladých rastlín sú sprvoti tmavozelené s červeným okrajom, neskôr červenej farby na listoch pribúda. Začínajú sa kučeravieť konce listov a o trochu neskôr sa zjavia prvé náznaky budúcich hrboľčekov. Dospelé rastliny môžu mať pri umiestnení na plnom priamom slnku listy v ich hornej hrboľatej tretine sfarbené až do purpurovo-červených tónov, pričom spodné dve tretiny listu hrajú rôznymi odtieňmi obvykle svetlozelenej farby. Intenzita farieb pri pestovaní v polotieni značne klesá.  

Echeveria ´Mauna Loa´ dorastá aj do značnej výšky – temer 50 cm, pričom spodné listy postupne uschýnajú. Je ich preto zo známych dôvodov potrebné odstraňovať. V prípade, ak sa vám hrubý holý kmienok nepáči, je potrebné cca v 4-5 ročných intervaloch pristúpiť k dekapitácii. Odrezanú hlavu následne bežným spôsobom zakoreníme, kmienok môžeme využiť k tvorbe dcérskych ružíc. Listom E. ´Mauna Loa´ sa veľmi zakoreňovať nechce, generatívne rozmnožovanie výsevom semien nepripadá do úvahy, takže okrem oddeľovania dcérskych ružíc, ktoré sa tvoria na starých rastlinách, je dekapitácia výbornou príležitosťou k rozmnoženiu tejto nádhernej rastliny. Listene z kvetných stoniek sa občas tiež dokážu zakoreniť a vytvoriť novú rastlinku – sám to však vyskúšané nemám. Obdobne postupujeme pri dekapitácii a pri rozmnožovaní aj u E. ´Cinderella´.

Echeveria ´Frilly Maid´

Za vznikom tejto kučeravej krásavice stojí ďalší kalifornský pestovateľ a šľachtiteľ echeverií Harry M. Butterfield.

Listy E. ´Frilly Maid´sú vždy kučeravé, ich farba je bledozelená až bledomodrá s červenými až fialkastými okrajmi starších listov. Ružica dorastá do šírky cca 20 cm a v mladosti obvykle rastie solitérne. Až neskôr v staršom veku začína na báze stonky tvoriť dcérske ružice. Ružice rastú, tak ako pri E. ´Cinderella´ či pri E. ´Mauna Loa´, do výšky. V prípade potreby dekapitácie aj pri rozmnožovaní postupujeme tak, ako je to uvedené pri E. ´Mauna Loa´.

Súkvetie je vysoké, kvety sú z vnútornej strany žlté, z vonkajšej strany oranžovo-ružové.

Echeveria ´Frilly Maid´ sa veľmi podobá na mnohé iné kultivary echeverií s kučeravými listami. Príkladom môžu byť Butterfieldova E. ´Crinkles´ či Wrightova E. ´Dick´s Pink´. Asi však najviac jej podobnými rastlinami sú sesterské semenáče z výsevu Franka Reinelta E. ´Blue Waves´ a E. Blue Curls´.

Všetky tieto tri rastliny pribudli do mojej zbierky len nedávno – v polovici mája tohto roka (2021) a pestujem ich spoločne s mojimi ostatnými echeveriami spôsobom popísaným v predchádzajúcich článkoch tohto seriálu. Čaká ich prvé zimovanie v mojich podmienkach, uvidím, či im bude vyhovovať.

Rastlinky na pripojených obrázkoch sú ešte mladé, nedospelé – všetky tri vo veľkosti cca 12-15 cm. V tomto mladom veku ešte len v náznakoch dávajú tušiť, akú nádheru, keď raz vyrastú, od nich môžem očakávať. Určite budem pri tom, sľubujem, že budem fotiť a isto iste ich na týchto stránkach neskôr ešte ukážem…

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(1) komentár

  1. pmokry

    Pekné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.