Echeveria – Vydarené sestry

V tomto pokračovaní série o echeveriách Vám predstavím ďalšie úspešné výtvory Dicka Wrighta. Sú nimi dve nádherné a stále veľmi žiadané rastlinky pochádzajúce z jedného jeho výsevu – teda takpovediac dve sestry Echeveriove.  

Echeveria ´Rain Drops´

Prvá z nich – Echeveria ´Rain Drops´ rastie obvykle solitérne a ružica nádherných široko zaoblených listov dorastá maximálne do 15cm šírky. Na vrchnej strane listov sa nachádza hrbolček v tvare vodnej kvapky – odtiaľ jej názov – ´Rain Drops´ – dažďové kvapky. Sfarbenie listov sa v priebehu roka tak, ako aj u mnohých iných echeverií, postupne mení. Najvýraznejšie a podľa mňa zároveň najkrajšie je práve teraz, v jeseni. Najstaršie, a teda najspodnejšie listy sú sfarbené do ružovo červena až do červeno fialova so slabým oranžovým nádychom, pričom ich okraje zdobí žiarivá oranžová až svetločervená bordúra. Farba mladších listov, tých v strede ružice je červenkastá, pričom smerom ku kmienku rastliny bledne a postupne sa mení na svetlozelenú. Listy navrchu ružice, teda tie úplne najmladšie, sú výrazne bledozelené so sýto červenými špičkami. Povrch mladších listov je pokrytý jemnou ochrannou vrstvou vosku. Staršie listy túto voskovú ochranu postupne strácajú. Ťažko mi bolo sfarbenie listov slovami opísať – obrázok je určite výstižnejší. Ako sa vraví – raz vidieť je viac, ako tisíckrát počuť…

Echeveria ´Rain Drops´ obvykle rastie solitérne, v staršom veku môže zriedkavo odnožovať, teda vytvárať na kmienku úplne dole pri zemi tzv. dcérske ružice.

Na niektorých internetových stránkach sa môžete stretnúť aj s nesprávnym označením tejto rastliny, a to Echeveria ´Raindrops´.

Echeveria ´Hearts Delight´

Druhou, väčšou sestrou, ktorú vo svojej zbierke pestujem, je Echeveria ´Hearts Delight´. Aj táto nízko rastúca echeveria má na vrchnej strane svojich listov hrbolčeky (tzv. carunculy), ktoré však vyrastajú v tvare štylizovaného srdca a zaberajú omnoho väčšiu plochu listu, ako je tomu u E. ´Rain Drops´. Listy sú väčšie a na stonke sú usporiadané omnoho redšie, ako ich má jej menšia sestra. Ružice rastú obvykle solitérne a dorastajú do šírky okolo 20cm.

Tak, ako aj u jej menšej sestry, sa sfarbenie listov v priebehu roka mení. Listy sú obvykle svetlo zelené, pokryté jemným voskovým povlakom. Okraj listov je oranžovo sfarbený a srdiečka – hrbolčeky sú sfarbené od svetlo zelena, cez modré tóny a v jeseni až do purpurova. Na starších listoch môže byť farba hrbolčekov aj oranžová.

Pestovanie týchto echeverií pri dodržaní základných zásad pestovania sukulentov nečiní žiadne problémy. Základom je počas vegetácie veľa, veľa slnka, veľa, veľa čerstvého vzduchu, kvalitný sukulentný substrát  a striedma zálievka. V čase odpočinku je potom potrebné ich umiestniť úplne nasucho v chlade (+2 až +12 stupňov Celzia) a na svetlom mieste. Ak by sme ich v zimnom období umiestnili do teplého prostredia a dokonca ich v tom čase aj zalievali, nedostatok svetla by spôsobil, že by sa týmto spôsobom pestované rastliny neprirodzene vytiahli. Odborne sa to nazýva etiolizácia – teda rast rastlín pri nedostatku svetla sprevádzaný morfologickými zmenami – tento postup sa využíva pri pestovaní (tzv. bielení) šparglí či čakanky, ale určite nie pri pestovaní kaktusov a iných sukulentov. Pri etiolizácii dochádza k predlžovaciemu rastu rastlín – stonka takto pestovanej echeverie by bola tenká a krehká, listy by sa postupne zmenšovali, strácali sukulentný charakter, strata chlorofylu a ostatných farbív by viedla k ich vybieleniu a takto strápené rastliny, ak by aj prežili, tak by určite v budúcom roku nezakvitli. Z estetického hľadiska by boli takéto rastliny natrvalo znehodnotené.

Pri rozmnožovaní týchto dvoch sestier postupujeme tak, ako postupujeme pri rozmnožovaní iných hybridov a kultivarov echeverií, teda výlučne vegetatívnym spôsobom – zakoreňovaním odlomených listov, listeňov z kvetných stoniek alebo oddelením prípadných dcérskych ružíc a ich zakorenením.

Sesterské echeverie E. ´Rain Drops´ a E. ´Hearts Delight´ majú ešte jednu – tretiu sestru z toho istého výsevu. Tou je Echeveria ´New Heights´. Túto rastlinku, žiaľ, ešte vo svojej zbierke nemám.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

(1) komentár

  1. bogo

    Namnož

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Optionally add an image (JPEG only)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.